Sânziana Toader Ardelean s-a întors acasă la Măguri unde Înaltpreasfințitul Andrei a sfințit noua biserică

Satul clujean Măguri din Munții Apuseni a fost duminică în sărbătoare. Credincioșii și-au văzut visul împlinit după mai bine de două decenii. Noua biserică parohială cu hramul „Sfânta Treime” a fost sfințită de Înaltpreasfințitul Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, înconjurat de un sobor de preoți și călugări.






Printre cei aproape o mie de oameni care au ținut să fie de față s-a numărat și Sânziana Toader Ardelean, directoarea și proprietara BIHOR TV. Îmbrăcată într-un costum popular specific zonei ei de baștină, ea a venit însoțită de soțul ei Cătălin, de două dintre surori Aurelia și Lenuța, dar și de nepotul Paul și nepoata Maria. Toți s-au bucurat împreună de această zi cu totul specială pentru comunitatea natală.


„Sunt tare bucuroasă că astăzi am ajuns acasă la Măguri la sfințirea noii biserici, un eveniment important pentru comunitatea noastră. M-am revăzut cu oameni dragi și primitori, alături de care am copilărit, și m-am încărcat cu energie bună acum că i-am revăzut”, a spus emoționată artista.



Cu această ocazie directoarea BIHOR TV s-a întâlnit cu rude și prieteni din copilărie, a stat la povești cu ei și au depănat amintiri, bucurându-se de revedere.





Atmosfera a fost una de mare sărbătoare. Ulițele s-au umplut de credincioși, mulți îmbrăcați în costume populare. La eveniment au participat și oficialități locale, dar și mulți fii ai satului întorși acasă pentru acest moment.
21 de ani de așteptare
Piatra de temelie a bisericii din Măguri a fost pusă în 2004 de părintele paroh Mihai Pânzaru. De atunci comunitatea a muncit și a adunat bani pentru a ridica și înfrumuseța lăcașul. După 21 de ani, munca și răbdarea lor au fost răsplătite. Pentru eforturile sale părintele a primit „Crucea Transilvană” pentru clerici, iar fostul primar al comunei, Ionel Cobârzan, a fost distins cu aceeași distincție pentru mireni.
Satul Măguri din comuna Măgur-Răcătău, județul Cluj, este atestat documentar din 1724 și este una dintre cele mai înaltă așezări permanent locuite din România, la o altitudine între 1250 și 1400 de metri, în inima Munților Apuseni.
O comunitate mică dar puternică, ce și-a văzut visul împlinit prin ridicarea bisericii celei noi.
