Oradea își pregătește viitorul digital: a început realizarea Strategiei
Oradea Smart City

Municipiul Oradea face un nou pas spre digitalizare. Marți, 23 septembrie
2025, a avut loc prima sesiune de consultări, în cadrul proiectului de
elaborare a Strategiei Digitale a municipiului – Oradea Smart City.
Întâlnirea s-a desfășurat între Cluj IT, în calitate de consultant și
reprezentanții direcțiilor din Primăria Oradea. Asociația Cluj IT face parte
din hub-ul de inovare digitală DIH4 Society.

În perioada următoare, la Primăria Oradea vor avea loc întâlniri cu
reprezentanții companiilor municipale, cu partenerii instituționali, cu mediul
academic și economic, organizații non-guvernamentale și membri ai
comunității locale. Rezultatul acestor consultări va fi un document
programatic, ce va ghida proiectele de digitalizare pe care orașul le va
derula în anii ce vin.
Valoarea proiectului este de 104.770,39 euro. Hub-ul de inovare digitală
DIH4 Society a fost selectat pentru finanțare de către Comisia Europeană,
prin programul Europa Digitală, respectiv de Statul Român, prin Programul
Creștere Inteligentă, Digitalizare și Instrumente Financiare 2021-2027(PoCIDIF).
Grantul a fost accesat de Primăria Oradea, prin intermediul
Direcției Management Proiecte cu Finanțare Internațională (DMPFI).
„Dorim ca la Oradea să folosim toate avantajele aduse de saltul tehnologic,
inclusiv din zona AI. Ne dorim servicii publice mai rapide, mai transparente
și mai accesibile pentru toți orădenii. Strategia digitală Oradea Smart City
va fi un reper pentru modul în care Primăria și instituțiile din oraș vor integra
tehnologia pentru a răspunde mai bine nevoilor cetățenilor”, a declarat Călin
Corpaș, coordonator IT și consilier al Primarului Municipiului Oradea.
Prin acest proiect, Oradea urmărește să își consolideze poziția de oraș
deschis inovației și transformării digitale, cu obiectivul de a oferi soluții
moderne și eficiente pentru cetățeni, mediul de afaceri și partenerii
instituționali.
